Barcode: 0073390004774
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 412.0 kcal |
| Fat | 4.4 g |
| of which saturated | 2.9 g |
| Carbohydrates | 91.2 g |
| of which sugars | 55.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, maltodextrin, dextrose, modified food starch (corn), partially hydrogenated soybean oil, contains less than 2% of: citric acid, water, artificial flavors, artificial colors, red 40, blue 1, yellow 6, yellow 5.
Additives
e102
e110
e129
e133
e330
Related Products in Snacks
Vanilla quinoa crispies bars, vanilla
Beech-Nut
NOVA 4
Boston's, Popcorn, Aged White Cheddar
The Hain Celestial Group Inc.
E NOVA 4
Organic strawberry yogurt & graham crackers snack pack
C NOVA 4
Made with real fruit & whole grain banana & cocoa bars, banana & cocoa
C NOVA 4
Beech nut veggies blend
Beech-Nut
A NOVA 1
Stonyfield Organic Strawberry Lowfat Yogurt & Chocolate Chip Cookies Snack Pack, 2.4 Oz, Yogurt: Strawberry; Cookies: Chocolate Chip
Stonyfield organic
C NOVA 4
Strawberry Fruity Oat Bars
Beech-Nut
D NOVA 3
Organic snack pack yogurt & graham crackers
C NOVA 4
Jammin' Waffles
Beech-Nut
D NOVA 4
Beech nut fruity oat bars
Beech-Nut
NOVA 3
Fruit & vegetable puree
A NOVA 1
Strawberry Oaty Bars
Beech-Nut
D NOVA 3