Barcode: 0073390014551
Airheads, candy bites, fruit
by Airheads
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 415.0 kcal |
| Fat | 3.7 g |
| of which saturated | 3.7 g |
| Carbohydrates | 92.7 g |
| of which sugars | 70.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, glucose syrup, maltodextrin, dextrose, hydrogenated coconut oil; contains less than 2% of: citric acid, modified corn starch, sorbitol glycerol, artificial flavors, carnauba wax, rice starch, beeswax, shellac, gellan gum, sucrose fatty acid esters, artificial colors, red 40, yellow 6, blue 1, yellow 5.
Additives
e102
e110
e129
e133
e330
e418
e422
e901
e903
e904
Related Products in Snacks
Lentil waves barbecue flavour
Mackie's of Scotland
D NOVA 4
Rowntree's Fruit Gums Sweets Tube
Rowntrees
E NOVA 4
White Chocolate Medium Bar
Nestlé
E NOVA 4
Chocolate filled croissants
Pret
E NOVA 4
kitkat
Nestlé
E NOVA 4
Popcorn Lightly Sea Salt
Mackie's of Scotland
C NOVA 4
Rowntrees Jelly Tots
E NOVA 4
toasted marshmallow flavour toffee coated popcorn
Mackie's of Scotland
E NOVA 4
Brioche tranchée
Double Good
D NOVA 4
Yellow Corn Tortilla Chips
Simply Nature
C NOVA 3
6 vegan croissants
D NOVA 4
All Butter Croissants
Prêt à manger
D NOVA 4