Barcode: 3831001819462
Ajdovi ravioli
by Mlinotest
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial flavors
no preservatives
Categories
Available in
slovenia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 272.0 kcal |
| Fat | 6.2 g |
| of which saturated | 3.5 g |
| Carbohydrates | 42.0 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Proteins | 11.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Ricotta cheese 20%, durum wheat semolina, wheat semolina, water, bread crumbs (wheat flour, yeast, salt), cream, buckwheat flour 6%, cheese Tolminc 5 %, cheese Grana Padano 5 %, cheese powder, modified potato starch, egg powder, potato flakes (potato, flavouring, antioxidant sodium metabisulphite), potato fibre, salt, milk powder, yeast extract, whey powder, acidity regulator citric acid. May contain traces of soybeans and celery.
Additives
e223
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Vegetable medley
A NOVA 1
Pears
Oregon Trail
A NOVA 1
Pear tomatoes in juice with fresh basil
B NOVA 1
Tomato Sauce
Blue Dell,Neil Jones Food Company
A NOVA 4
Tomatoes, Diced
Blue Dell
NOVA 1
Squash & onion blend
A
Cocktail
E NOVA 4
Welch's, grape juice, grape
Welch's, C & C Cola Co. Inc.
D NOVA 1
Tomates en dés
EarthPure
A NOVA 3
Pitted Firm, Plump and Juicy Ripe Olives (Medium)
D NOVA 3
Cranberry Jellied Sauce
Oregon Trail,Neil Jones Food Company
C NOVA 4
Brussels sprouts, onion & apple saute
A NOVA 1