Barcode: 4002239663809
Ajolix Chili
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
vegetable based foods and beverages
canned foods
condiments
vegetables based foods
canned plant based foods
culinary plants
pickles
canned vegetables
plant based pickles
pickled vegetables
garlic and their products
garlic
pickled garlic
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 90.0 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 8.6 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 2.6 g |
Ingredients
58% eingelegte Knoblauchzehen (Knoblauch, Branntweinessig, Salz), Rapsöl, 1,8% Chili, 0,7% Peperoni Paste (Peperoni, Speisesalz, Säuerungsmittel: Essigsäure), Gewürze, natürliche Aromen, Gewürzextrakt
Additives
e260
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Super Breakfast Pera, Banana, Bebida de Coco, Chia e Canela
Continente,Continente Equilíbrio,Equilíbrio
C NOVA 1
Super Breakfast Maçã, Quark, Morango, Banana e Aveia
Continente,Continente Equilíbrio,Equilíbrio
A NOVA 3
Super Breakfast Maçã, Aveia e Ameixa Seca
Continente,Continente Equilíbrio,Equilíbrio
B NOVA 1
Arroz Basmati
Continente
C NOVA 4
Tortilhas de Trigo Integral
Continente
A NOVA 4
Pasta Amêndoa
Continente,Continente Bio,Bio
A NOVA 1
Manteiga de Amendoim Cremosa
Way Up
A NOVA 1
Maxi Tortilhas de Trigo
Continente
C NOVA 4
Grãos de Soja
Continente
B NOVA 3
Choco Crockers
Continente
D NOVA 4
Pepino en vinagre
Continente
C NOVA 3
Super Breakfast Maçã, Banana, Mirtilo, Açaí e Quinoa
Continente,Continente Equilíbrio,Equilíbrio
A NOVA 1