Barcode: 5029223012329
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 62.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 5.3 g |
| of which sugars | 5.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Chargrilled Red Pepper (63%), Aubergine Puree (28%) (Aubergine, Salt, Acidity Regulator (Citric Acid), Antioxidant (Ascorbic Acid)), Rapeseed Oil, Sugar, Salt, White Wine Vinegar (Sulphites), Cayenne Pepper, Smoked Paprika, Garlic Powder, Chilli Flakes, Thickener (Xanthan Gum), Preservative (Potassium Sorbate).
Allergens
sulphur dioxide and sulphites
Additives
e202
e300
e330
e415
Related Products in Condiments
Tomato Ketchup
Heinz
D NOVA 3 Eco-Score B
Ketchup light
Salseo
B NOVA 4 Eco-Score A
Mostaza original
Prima,Bolton
E NOVA 4 Eco-Score B
Original BBQ Sauce
Bull's Eye
E NOVA 4 Eco-Score B
Salsa de mostaza
Dia
D NOVA 4 Eco-Score B
Ketchup
Dia, Dia - Distribuidora Internacional de Alimentación S.A.
D NOVA 4 Eco-Score A
Mayonesa
Ybarra
E NOVA 4 Eco-Score D
Gran mayonesa
Hellmann's,Unilever
E NOVA 4 Eco-Score D
Mayonesa Trufa
Heinz
E NOVA 4 Eco-Score D
Gran mayonesa
Hellmann's,Unilever
E NOVA 4 Eco-Score C
Ketchup
Dia
D NOVA 4 Eco-Score A
Mayo Sriracha
Día
E NOVA 4 Eco-Score D