Barcode: 9310645094656
ALMOND MILK UNSWEETENED
by coles
Processing
NOVA 4
Environment
Eco-Score B
Labels
no added sugar
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 19.2 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | — |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Water, Ground Almonds (2.5%), Mineral Salt (Calcium Carbonate), Natural Flavouring, Vegetable Gums (Gellan Gum, Xanthan Gum), Stabilisers (466, 460), Salt, Emulsifier (322 (Sunflower Lecithin)).
Allergens
nuts
Additives
e322
e322i
e415
e418
e460
e466
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Zaxby's, Unsweet Tea, 22 Oz
Zaxby's
B
Wawa, Sugar & Spice Latte, Iced, 24 Oz
Wawa
B
BLE 70CL DELICES AGRUMES PULCO
Pulco
C NOVA 4
Pulco citron
Pulco
NOVA 1
Pulco Citron
Pulco
NOVA 1
Red Robin, Woodbridge Merlot, 9 Oz
Red Robin
B
Papa John's, Pepsi Max, 12 Oz
Papa John's
B
Wawa, Holiday Blend Coffee, 12 Oz
Wawa
B
Dairy Queen, Mango Pineapple Smoothie, Xlarge
Dairy Queen
E
Sbarro, Brisk Mango Iced Tea
Sbarro
E
Panda Express, Diet Pepsi, Large
Panda Express
B
IHOP, Diet Pepsi, 16 Fl Oz
IHOP
B