Barcode: 0084253269728
Almond non-dairy yogurt
by Almond Dream
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 79.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 16.7 g |
| of which sugars | 10.6 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Almond base (water, almonds), mixed berry blend (water, evaporated cane syrup, strawberries, blueberries, raspberries, natural flavors, fruit and vegetable juice for color), evaporated cane syrup, stabilizer blend (corn starch, tapioca maltodextrin, pectin, locust bean gum), tapioca fiber, tricalcium phosphate, natural flavors, cultures*, antimicro-bial (from culture).
Additives
e410
e440
Related Products in Dairies
Froop - Pfirsich-Maracuja
Müller
C NOVA 4 Eco-Score B
Froop - Erdbeere
Müller
C NOVA 4 Eco-Score A
simple ingredient skyr vanilla
siggi's
A NOVA 4 Eco-Score B
Ya cortado semicirado
García Baquero
E NOVA 3 Eco-Score D
Mozzarella sticks
Coté Croc,Marque Repère
D NOVA 4 Eco-Score D
2% Low-Fat Classic Cottage Cheese
Good Culture
B NOVA 3 Eco-Score D
Frische Weidemilch
Milbona
C NOVA 1 Eco-Score D
Greek Lowfat Yogurt Plain
Trader Joe's
A NOVA 1 Eco-Score B
Queijo Mussarela Fatiado
PRESIDENT
D NOVA 3 Eco-Score D
Allgäuer Joghurt 1,5%
Ehrmann
A Eco-Score A
Grecos
Vitalait
NOVA 4 Eco-Score A
Cottage Cheese Small Curd 4% Milkfat Minimum
Great Value
C NOVA 4 Eco-Score D