Barcode: 0037466019017
Almond Swiss Classic
by Lindt
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
canada, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 550.0 kcal |
| Fat | 37.5 g |
| of which saturated | 15.0 g |
| Carbohydrates | 47.5 g |
| of which sugars | 42.5 g |
| Fiber | 5.0 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sugar, Almonds, Cocoa butter, Milk ingredients, Cocoa mass, Lactose, Soya lecithin, Barley malt extract, Hazelnuts, Artificial flavour
Allergens
milk
nuts
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Peanut butter filled sandwich creme cookies
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 4
Dipped chewy granola bars
E NOVA 4
Best choice, woven wheats crackers
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
C NOVA 4
Chocolate sugar wafers, chocolate
E NOVA 4
Pancake complete mix
NOVA 4
Best choice, multigrain crackers, rice & crisp
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
E NOVA 4
Cheddar corn puffs cheese flavored snack
E NOVA 4
Popcorn
D NOVA 4
Original corn puffs
E NOVA 3
Waffles
Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 4
Popcorn
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
E NOVA 4
Dipped chewy granola bars
Best Choice
E NOVA 4