Barcode: 4099100102833
Almond unsweetened original
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
usda organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 16.7 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
organic almondmilk (filtered water, organic almonds), sea salt, tricalcium phosphate, gellan gum, organic locust bean gum, vitamin a palmitate, ergocalciferol (vitamin d2), dl-alpha-tocopherol acetate (vitamin e), cyanocobalamin (vitamin b12), contains: almonds,
Additives
e410
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Individually Quick Frozen Cauliflower
President's Choice
NOVA 1
Brussels Sprouts, frozen
PC Organics • Loblaws
A NOVA 1
Caramelized Onion Hummus
President's Choice
C NOVA 4
Veggie Bites - Corn, Carrot, and Kale
President's Choice
C NOVA 4
Jumbo seedless raisins
PC Organics
D NOVA 3
Pain de mie
PC Biologique
C NOVA 3
Loads of all dressed
Le choix du président
D NOVA 4
Hummus
PC • Loblaws
B NOVA 3
Roasted Red Pepper Hummus
President's Choice
B NOVA 3
Tortillas, Wheat
PC Organics • Loblaws
D NOVA 4
Wild Blueberry Fruit Spread
PC Organics • Loblaw’s
B NOVA 4
Nitro Black Cold Brew Coffee
President's Choice
B NOVA 4