Barcode: 0078742208114
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 600.0 kcal |
| Fat | 40.0 g |
| of which saturated | 16.7 g |
| Carbohydrates | 46.7 g |
| of which sugars | 43.3 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Almonds (roasted in sunflower oil), confectionery coating (sugar, palm kernel oil and hydrogenated palm kernel oil, whey, dry whole milk, nonfat dry milk, soy lecithin [emulsifier], salt, artificial flavor), white chocolate (sugar, cocoa butter, whole milk powder, soy lecithin [emulsifier], vanilla extract), pumpkin juice blend (pumpkin juice color, invert sugar, citric acid), natural lemon flavor (with other natural flavors), confectioner's glaze (shellac), gum arabic, water, sugar, corn syrup.
Allergens
milk
nuts
Additives
e322
e322i
e330
e414
e904
Related Products in Snacks
Edel-Vollmilchschokolad
Storz
E NOVA 4
Sour glowworms
D
Schokoplätzchen mit Nonpareille
Goldring
E NOVA 4
Marienkäfer
Chr. Storz
E NOVA 4
Vollmilchschokolade mit Weißer Schokolade (30%) am Stiel
Eickmeyer & Gehring
E NOVA 4
Trolli xxl Burger
Trolli
D NOVA 4
Choco Minis Milk Chocolate, Choco Minis
E NOVA 4
Edel-Vollmilchschokolade
Storz
E NOVA 4
Bio Schokohase
E NOVA 4
Vollmilch schokolade am stiel
E+G
E NOVA 4
Hazelnut Praline Nougat
Storz
E NOVA 4
Finest Milk Chocolate
Storz
E NOVA 4