Barcode: 0861297000315
Almonds
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 536.0 kcal |
| Fat | 42.9 g |
| of which saturated | 10.7 g |
| Carbohydrates | 39.3 g |
| of which sugars | 21.4 g |
| Fiber | 10.7 g |
| Proteins | 17.9 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Almonds, dark chocolate (unsweetened chocolate processed with potassium carbonate, sugar, cocoa butter, milk fat (butter), sunflower lecithin, soy lecithin, pure vanilla), organic maple sugar, sea salt, espresso beans, cocoa powder.
Allergens
milk
nuts
Additives
e322
e322i
e501
e501i
Related Products in Snacks
Christmas Chip & Christmas Trees
Tesco
E NOVA 4
Mexican Style Corn Fitters
Sainsburys
A NOVA 4
Taste The Difference PASSION FRUIT CHEESECAKE SUMMER EDITION
Sainsbury’s
E NOVA 4
CHOCOLATE KNOTS
WAITROSE CHRISTMAS
E NOVA 4
Pink&white mini marshmallows Sainsburs CTFORA SWEE
by Sainsbury's
E NOVA 4
Mini Lebkuchen Hearts, Stars & Pretzels
Tescos
E NOVA 4
Tar Jury's PLANT ONEERS family Circle VEGAN SHORTB
Plant Pioneers
NOVA 4
Confit Garlic Crackers
Tesco Finest
E NOVA 3
Ancho & Habanero Chilli Salsa Corn Masa Tortillas
Sainsbury's taste the difference
C NOVA 4
Apple Crumble
Sainsbury’s Taste the Difference
E NOVA 4
Soft bun with sultanas and lemon custard
Waitrose
D NOVA 4
Bourbon Twists
Sainsbury's
E NOVA 4