Barcode: 0038900030148
Apples & Creme Parfait
by Dole
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 89.4 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 17.1 g |
| of which sugars | 13.0 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
APPLES, WATER, SUGAR, MODIFIED FOOD STARCH, COCONUT POWDER, GLUCOSE SYRUP, PALM OIL, NATURAL FLAVORS, HYDROGENATED SOY BEAN OIL, PHOSPHORIC ACID, CASEIN (A MILK DERIVATIVE), CINNAMON POWDER, ASCORBIC ACID (TO PROMOTE COLOR RETENTION), CARAMEL COLOR, CARRAGEENAN, LOCUST BEAN GUM, CITRIC ACID, AND BETA CAROTENE (COLOR).
Allergens
apple
milk
soybeans
Additives
e150c
e160a
e160ai
e330
e338
e407
e410
Related Products in Undefined
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4