Barcode: 0038900033309
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 60.8 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 15.2 g |
| of which sugars | 13.9 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
WATER, APPLES, SUGAR, CARRAGEENAN, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVORS, COCHINEAL EXTRACT (COLOR), LOCUST BEAN GUM, SODIUM CITRATE, FUMARIC ACID, POTASSIUM CITRATE, MALIC ACID, AND ASCORBIC ACID (TO PROMOTE COLOR RETENTION).
Additives
e296
e297
e331
e407
e410
Related Products in Undefined
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3