Barcode: 0023923200104
Apples Stage 2
Processing
NOVA 1
Labels
organic
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.9 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 8.6 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
ORGANIC APPLES, ASCORBIC ACID (VITAMIN C).
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Baby Foods
organic Mango puree
Pumpkin tree
NOVA 4
gentle pro
DrBrowns
NOVA 4
Organic Pumpkin Round-a-bouts
Little Bellies
NOVA 3
Organic Apple & Cinnamon Puffs
Little Bellies
NOVA 3
Organic Blueberry Puffs
Little Bellies
NOVA 3
Strawberry, Pear & Banana
Sprout Organics
NOVA 1
Organic Tomato Sticks
Little Bellies
NOVA 3
Cocomelon Yes Yes Veggies
Sprout Organics
NOVA 1
Organic Apple & Berry Softcorn
Little Bellies
NOVA 4
Blueberry apple oven baked stoneground wheat snack, blueberry apple
Sprout
NOVA 4
Pear, Kiwi, Peas & Spinach Pouch
Sprout Organic
NOVA 1
Organic Berry Yogurt Pick-Me Sticks
Little Bellies
NOVA 4