Barcode: 0826766141418
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 76.0 kcal |
| Fat | 0.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 17.1 g |
| of which sugars | 12.9 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
(apples, calcium ascorbate [a blend of calcium and vitamins to maintain color), fruit dip (nonfat yogurt[cultured skim milk, corn starch, tapioca starch, carrageenan gum, locust bean gum], water, sugar, canola oil, modified corn starch, natural flavors, maltodextrin, tricalcium phosphate, distilled vinegar, carrageenan, guar and xanthan gums, lactic acid, modified tapioca starch, salt, disodium phosphate, cultured dextrose, d, l-alpha tocopheryl acetate[vitamin e], cholecalciferol[vitamin d], natamycin(a natural mold and yeast inhibitor).
Additives
e235
e270
e339ii
e407
e410
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Tofu traditionnel
Lakovo, Tan Hung
A NOVA 4 Eco-Score A
Cup Noodles Crevettes
Nissin
NOVA 4
Mel
Nestlé
C NOVA 4 Eco-Score C
Mel
Nestum,Nestlé
B NOVA 4 Eco-Score C
Starz
Nacional Starz
C NOVA 4 Eco-Score C
old-fashioned oats
Wholesome Pantry Organic
NOVA 1
Mel Cereais Integrais
Nestlé,Nestum
D NOVA 4 Eco-Score D
Mehrkorn Toastbrötchen
Grafschafter
A NOVA 4 Eco-Score A
Choco Flakes
Cuétara
E NOVA 4 Eco-Score D
Mel Tamanho Familiar
Nestum,Nestlé
C NOVA 4 Eco-Score C
Roasted & Salted Whole Cashews
Trader Joe's
A NOVA 3 Eco-Score E
Pumkin Spice Oat brew
Califia Farms
C NOVA 4 Eco-Score B