Barcode: 0003003410547
Applesauce, mixed berry
by Giant Eagle
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 80.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 20.4 g |
| of which sugars | 16.8 g |
| Fiber | 2.7 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Apples, corn syrup, high fructose corn syrup, sugar, water, raspberry puree, blueberry puree, strawberry puree, ascorbic acid (to maintain color), natural flavor, red 40, blue 1
Additives
e129
e133
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Weiße Bohnen
Karaca
NOVA 3
Classic tomato with carrot and red pepper soup
Soupologie
A NOVA 3
Peanut Butter Powder
Peanut Hottie
D NOVA 3
Honey loop cereal
Hasbro
C NOVA 4
Heck vegan breakfast
heck
C NOVA 4
Ginger
Chocolate Tree
NOVA 3
Red lentil whole
aytac Foods
A NOVA 1
Salsa tahina integrale
Luxor, Save
D
Dry Roasted Peanuts
Cambrook
C NOVA 4
Udon Rice noodles
Vesmati
B
Spicy Tomato Relish
Rubies In The Rubble
C NOVA 3
Sweet Chilli Peanuts & Cashews
E