Barcode: 0071828011134
Applewood bacon mustard
by Inglehoffer
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 200.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 20.0 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 3.5 g |
Ingredients
Water, white distilled vinegar, mustard seed, sugar, peppers (red bell, red chili), bacon, salt, honey, soybean oil, white wine, natural flavors, onions, garlic, xanthan gum, natural smoke flavor, natural vitamin e (protects flavor), high fructose corn syrup, sodium benzoate (preservative), eggs, modified corn starch, spices, maltodextrin, sauturne wine solids, citric acid, calcium disodium edta (retains product freshness), celery seed, autolyzed yeast, soybeans, turmeric, paprika.
Additives
e211
e330
e385
e415
Related Products in Condiments
Garlic italian dressing
E NOVA 4
Remoulade sauce
E NOVA 4
Italian blue cheese vinaigrette, italian blue cheese
E NOVA 4
Alla genovese pesto
E NOVA 4
Prepared horseradish
C NOVA 4
Cocktail sauce, cocktail
D NOVA 4
Balsamic vinegar of modena
C NOVA 4
White wine vinegar
A NOVA 1
Carolina mustard sweet & tangy barbecue sauce
D NOVA 4
Authentic red wine vinegar
A NOVA 1
Lemon dill tartar sauce, lemon dill tartar
E NOVA 4
Fish sauce
E NOVA 3