Barcode: 0031400066136
Applewood smoked premium bacon
by Jimmy Dean
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 556.0 kcal |
| Fat | 50.0 g |
| of which saturated | 16.7 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 33.3 g |
| Salt | 4.4 g |
Ingredients
Cured with water, salt, sugar, sodium phosphate, sodium erythorbate, sodium nitrite.
Additives
e250
e316
Related Products in Meats And Their Products
salame napoli
atlas ristorazione
E NOVA 4
Pate Apis Higado Cerdo 200 GRS
Apis
E NOVA 4
Salchichon - Fier Extra
Espuña
E NOVA 4
Chistorra
Pamplonica
E NOVA 4
rillettes de canard
NOVA 3
Fuet d'Olot extra
Espuña
E NOVA 4
Hamburguesa de cordero al romero
Hacendado
C NOVA 4
Lomo de cebo iberico media pieza
Julián Martín
E NOVA 4
Pechuga de pavo adobada
Mercadona
B
Mini buchettes Fromage de chèvre
Galibier
E NOVA 4
Croquetas de Pollo
Hacendado
D NOVA 4
Blanquette de Dinde
Domaine de Gammareix
A NOVA 4