Barcode: 0037600081931
Applewood Thick Cut Bacon
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 458.0 kcal |
| Fat | 37.5 g |
| of which saturated | 14.6 g |
| Carbohydrates | 4.2 g |
| of which sugars | 4.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 29.2 g |
| Salt | 4.3 g |
Ingredients
CURED WITH WATER, SALT, SUGAR, SODIUM PHOSPHATE, SODIUM ERYTHORBATE, SODIUM NITRITE.
Additives
e250
e316
Related Products in Undefined
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4