Barcode: 80757283
Apricot Cake Slice
by Balconi
Labels
no preservatives
no colorings
Categories
Available in
canada, france, morocco
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 368.0 kcal |
| Fat | 13.0 g |
| of which saturated | 7.4 g |
| Carbohydrates | 58.0 g |
| of which sugars | 36.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.8 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Sugar, WHEAT flour (23%), EGGS, glucose-fructose syrup, vegetable fats (palm), concentrate rehydrated apricot juice (5%), skimmed MILK powder (2%), emulsifier mono-and diglycerides of fatty acids, flavourings, MILK proteins, salt, raisin agents: ammonium hydrogen carbonate, sodium hydrogen carbonat disodium diphosphate; acidity regulator: citric acid, WHEAT fibre, stabilize pectin.
Allergens
eggs
gluten
milk
soybeans
Additives
e330
e440
e450
e450i
e471
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Dried Fruit For Punch
Frusecha
C NOVA 1
Hand-dipped dark chocolate figs
Mitica
C NOVA 4
Elk smoked snack stick
D NOVA 4
Smoked snack stick
E NOVA 4
Orange Delights
Mitica
E NOVA 4
Taralli Classico
Mitica
E NOVA 3
Lemon delights
Forever Cheese
E NOVA 4
Wild boar smoked snack stick
E NOVA 4
Smoked snack stick
D NOVA 4
Mitica, fig almond cake
Mitica
D NOVA 1
Buffalo smoked snack stick
D NOVA 4
Chococherries
Mitica
E NOVA 4