Barcode: 9310560015538
Apricot Delight
by Golden days
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no artificial flavors
australian made
no artificial colors
no milk
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 373.0 kcal |
| Fat | 4.7 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 79.0 g |
| of which sugars | 63.7 g |
| Fiber | 3.7 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Apricot (40%), Sugar, Glucose Syrup trom corn), Vegetable Oil, Acidity Regulator: (330), Natural Flavour, Emulsifier: (322) (Soy), Natural Colour: (160b), Corn Starch, Preservative: (220). CONTAINS SOY&SULPHITES. MADE IN A FACILITY THAT ALSO USES EGG PEANUTS AND TREE NUTS This product may also contain pit fragments.
Allergens
soybeans
Additives
e160b
e220
e322
e330
Related Products in Snacks
Sesame Snaps® 4 x
Sesame Snaps
E
Sesama snaps
sesame snaps
E NOVA 4
Chocolate Gingers
Walkers
E NOVA 4
Lancashire Chorley Cakes
Lancashire Eccles Cakes
E NOVA 4
Real Lancashire Eccles Cakes
Lancashire Eccles Cake Ltd
E NOVA 4
naturplus citron menthol
Vicks
B NOVA 4
Chocolate Sponge Pudding
Spar
NOVA 4
Vicks Bonbons Au Miel Pour La Gorge
Procter And Gamble
E
Paycho skulls
E NOVA 4
Chocolats au lait en forme d'outils
Walkers
E NOVA 4
Special puff pastry
E NOVA 4
Sesame naps
E