Barcode: 0011213015057
Apricot Mango Lowfat Yogurt
by Spartan
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 31.8 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 6.2 g |
| of which sugars | 4.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 1.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
CULTURED PASTEURIZED GRADE A NONFAT MILK, WATER, MODIFIED FOOD STARCH, FRUCTOSE, APRICOTS, MANGOS, NATURAL FLAVOR, CARRAGEENAN, PECTIN, ANNATTO EXTRACT COLOR, CITRIC ACID, CALCIUM PHOSPHATE, POTASSIUM SORBATE (TO MAINTAIN FRESHNESS), SUCRALOSE, ACESULFAME POTASSIUM. TURMERIC COLOR, VITAMIN A PALMITATE, VITAMIN D3.
Additives
e100
e202
e330
e407
e440
e950
e955
Related Products in Undefined
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4