Barcode: 5390053000191
Apricot & Nectarine
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
no gmos
Categories
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 51.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 7.3 g |
| of which sugars | 6.9 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 5.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Ingre Yogurt (87.5%) (Milk, Live Yogurt Cultures**), Water Apricot (4.3%), Nectarine (2.5%), Modified Maize Star Sweeteners (Aspartame, Acesulfame K), Acidity Regulat Sodium Citrates), Salt, Colour (Lutein), Flavourings By Advice For allergens, see ingredients in bold
Additives
e161b
e331
e950
e951
Related Products in Dairies
Muenster Cheese
Food Lion
D NOVA 3
Deliciously Creamy And Spicy Cheese Sauce, Jalapeno
Gehl's
E NOVA 4
Protein smoothie
C NOVA 4
Evaporated milk
By Sainsbury's
E NOVA 1
Yaourt au lait entier BIO
Envia, Lidl
B NOVA 3
Creamy mozzarella sauce
Ragu, R&B Foods Inc.
C NOVA 4
Crème légère semi-épaisse 18%
Bridélice
D NOVA 4
Mozzarella sticks
by Sainsbury’s
D NOVA 4
Chobani Zero Sugar Greek Yogurt Vanilla
A NOVA 4
Fancy Shredded Reduced Fat Sharp Cheddar Cheese
FOOD LION
D NOVA 4
West country farm house mature cheddar
By sainsbury's
D NOVA 3
Vermont white cheddar cracker cuts cheese
D NOVA 3