Barcode: 29310654
apricot wheats
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
source of fibre
vegan
high fibres
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 335.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 71.3 g |
| of which sugars | 16.5 g |
| Fiber | 8.3 g |
| Proteins | 8.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Wholegrain Wheat (contains Gluten) (72%) • Sugar • Reconstituted Apricot Purée (8%) • Humectant: Glycerol • Glucose Syrup • Dried Apricot (2%) • Maltodextrin • Acid: Malic Acid, Citric Acid • Gelling Agent: Pectin • Acidity Regulator: E331 • Apricot Flavouring. For allergens see ingredients in bold. Not suitable for those with a Nut and Peanut allergy.
Additives
e296
e330
e331
e422
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Tri-bean blend
Simple Truth Organic
A NOVA 3 Eco-Score B
WHITE
Sunbeam
C NOVA 4
Preiselbeeren Wild
Odenwald-Früchte, Odenwald
D NOVA 4 Eco-Score C
Sourdough Round
Specially Selected
C NOVA 4
Flocos de Aveia Integral Finos
Continente
A NOVA 1 Eco-Score C
Weniger Zucker Aprikose
Bonne Maman
D NOVA 4 Eco-Score B
wavy Original
Lay's
D NOVA 3 Eco-Score B
Knusper Müsli Himbeer
REWE Beste Wahl, Rewe
C NOVA 4 Eco-Score B
Refried pinto beans with chipotle
La Costena
A NOVA 3 Eco-Score B
Chili sin Carne
DmBio
B NOVA 4
a Granola + deliciosa de Chocolate e Coco
Cem Porcento Natural
D NOVA 4 Eco-Score C
Organic Roasted Seaweed with Sea Salt
Trader Joe's
E NOVA 3