Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 66.0 kcal |
| Fat | 3.1 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 7.9 g |
| of which sugars | 7.8 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Laktose (aus MILCH), pflanzliche Öle (Sonnenblumen-, Kokosnuss-, Rapsöl) (21%), MAGERMILCH, Molkenerzeugnis (aus MILCH), Galactooligosaccharide (aus MILCH), Fructooligosaccharide, Calciumorthophosphat, FISCHÖL, Molkeneiweiß (aus MILCH), Kaliumchlorid, Kaliumcitrat, Magnesiumhydrogenphosphat, Cholinchlorid, Öl aus Mortierella alpina, Natriumcitrat, Calciumcarbonat, Emulgator (SOJALECITHIN), Natriumchlorid, Vitamin C, Inositol, L-Tryptophan, Magnesiumchlorid, Eisen-II-sulfat, Zinksulfat, L-Carnitin, Vitamin E, Antioxidationsmittel (Ascorbylpalmitat), Pantothensäure, Niacin, Kupfersulfat, Vitamin B1 Vitamin A, Vitamin B2, Vitamin B6, Folsäure, Kaliumjodid, Mangan-II-sulfat, Natriumselenit, Vitamin K, Vitamin D, Biotin, Vitamin B12.
Allergens
Additives
Related Products in Baby Foods
Organic yogis freezedried yogurt fruit snacks strawberry
Happy Baby
Superfood Puffs, Baby Food, Banana & Pumpkin
Happy Baby
Organic Fruit & Veggie Blend Apple, Banana & Kale
Once Upon a Farm
Baby Food
Pure Spoon
Baby Organic Fruit & Veggie Blend
Once Upon a Farm
Organic Root Vegetable & Turkey with Quinoa
Happy Baby
Organic Fruit & Veggie Blend Pineapple, Banana, Avocado & Mint
Once Upon a Farm
Simple Combos Bananas, Beets & Blueberries Baby Food
Happy Baby, HappyBaby
Baby Food
Pure Spoon
Simple Combos Bananas, Beets & Blueberries Baby Food
Happy Baby, HappyBaby
Fruit & Veggie Blend
Once Upon a Farm
Banana and pumpkin baby food
Up&Up