Aptamil junior
Labels
Categories
Available in
france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 65.0 kcal |
| Fat | 2.7 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 8.3 g |
| of which sugars | 6.6 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 1.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
petit-lait déminéralisé en poudre, huiles végétales, lait écrémé, maltodextrine, lactose, mélange GOS/FOS (galacto - et fructo-oligosaccharides; 1,2 g/ 100 ml), protéines de petit-lait), orthophosphates de calcium, carbonate de calcium, citrates de potassium, vitamine C, citrate de sodium, chlorure de magnésium, taurine, chlorure de choline, émulsifiant (lécithine de soja), chlorure de potassium, sulfate de fer, sulfate de zinc, vitamine E, niacine, acide pantothénique, acide folique, vitamine D, sulfate de cuivre, vitamine A, biotine, vitamine BI , vitamine B6, vitamine B2, vitamine B12, iodure de potassium, sulfate de manganèse, vitamine K, sélénite de sodium.
Allergens
Additives
Related Products in Baby Foods
Just Banana Fruit Puree
Parent's Choice
Pears, Carrots, Butternut Squash, Raspberries & Super Chia
O Organics
Banana, White Beans, Strawberry and Super Chia
O Organics
Apples
O Organics
Fruit Strip
Apple&Eve
Berries & Oats Fruit Puree
Parent's Choice
Apple Blueberry
O Organics
Carrot, Peas & Green Beans
O Organics
Organic Banana Rice Rusks
Parent's Choice
Organic baby food
O Organics
Apple Mango
O Organics
Organic Strawberry, Carrot & Quinoa
D'Choice