Barcode: 8600037004075
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 19.1 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 4.5 g |
| of which sugars | 3.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
water, dextrose, high fructose syrup, acid: citric acid, minerals: (sodium citrate and sodium chloride (Na 460 mg/l, Cl 12 mg/l); potassium citrate (K 108 mg/l); calcium gluconate and calcium lactate (Ca 13 mg/1); magnesium gluconate (Mg 5.3 mg/l)], preservative potassium sorbate, sodium benzoate; stabilizers: E414, E445; flavors, sweetener: sucralose, vitamins: ( niacin (nicotinamide), pantothenic acid/acid (calcium-D-pantothenate), 66 (pyridoxine hydrochloride), B12 (cyanocobalamin)], color: brilliant blue FCF
Additives
e133
e202
e211
e330
e414
e445
e955
Related Products in Beverages
Beer
White Rock Products Corp.
E NOVA 4
Cream soda
E NOVA 4
Pure cane sugar sarsaparilla
Sioux City
E NOVA 4
Hiland gallon Grape drink
E NOVA 4
White Rock, Sparkling Seltzer, Lemon-Lime
White Rock Products Corp.
B NOVA 4
Drinking Water
B NOVA 1
White Rock, Ginger Beer
White Rock Products Corp.
E NOVA 4
Fat Free Chocolate Milk
Hiland
C NOVA 3
Chocolate Milk
Hiland
E NOVA 4
Pure cane sugar birch beer
E NOVA 4
Chocolate Milk
Hiland
E NOVA 4
Pure cane sugar root beer
E NOVA 4