Barcode: 8059300360200
Aquafaba
by VEGGo
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
fsc
fsc mix
fsc c014047
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 14.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 1.4 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 1.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Wasser, Kichererbsen
Recipes with Similar Ingredients
Vegan Royal Icing With Aquafaba
3 ingredients
Lina And Jens' Delicious Vegan Chocolate Ice Cream
5 ingredients
Vegan Rose Meringues
5 ingredients
Patterned Chocolate Peanut Butter Cake Roll (Gluten Free & Vegan)
22 ingredients
The Best Buddha Bowl | Chickpea Scramble Breakfast Bowl
15 ingredients
Vegan Pavlovas With Pomegranates And Chocolate
15 ingredients
Garlicky Vegan Mayo- Made With Aquafaba
8 ingredients
Salted Chocolate Mousse With Dehydrated Citrus And Rose
7 ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Alubia blanca
El Hostal
A NOVA 1
Alubias bajo contenido en sal
Luengo
A NOVA 3
Alubias con verduras
Luengo
A NOVA 3
Alubias cocidas
El Plato de Oro
A NOVA 3
Alubia pinta
Luengo
B
Alubia roja ecologica
Luengo
B
Lenteja rápida
Luengo
A NOVA 1
Alubia riñón de La Bañeza - León
Luengo
A NOVA 3
Lentejas
Tamarindo
A NOVA 1
Lenteja Pardina
Luengo
A NOVA 1
Lenteja pardina
Luengo
A NOVA 1
Alubia Negrita
Luengo
A NOVA 1