Barcode: 8032680560798
Aragostine Postachio
by Diforti
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 438.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 6.9 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 29.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
PASTRY (54%): Wheat Flour, Water, Margarine (Refined Vegetable Oils and Fats (Palm, Sunflower, Soya in Variable Proportions) Flavourings), Eggs, Sugar, Salt, Vanilla Flavouring. PISTACHIO FILLING CREAM (44%): Sugar, Vegetable Oils (Sunflower, Palm), Skimmed Milk Powder, Whey Powder (Milk), Lactose, Pistachio Nuts (9%), Emulsifier: Soya Lecithin; Flavourings. DECORATION (2%): Dextrose, Wheat Starch, Vegetable Fats (Palm, Coconut), Vanillin.
Allergens
milk
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Tesco Rhubarb And Custard Sweets 200G
Tesco
E NOVA 4
Free From Chocolate Bar
Tesco
E NOVA 4
BEST NONE LHD JUN 26 TES CHOCOL DIGES CRUMBLY Pack
Tesco
E NOVA 4
Marsh mallows
Tesco
E NOVA 4
Digestives
Tesco
D NOVA 4
Milk chocolate malted milk
Tesco’
E NOVA 4
Tortilla Chips
Tesco
C NOVA 3
Sweet chili popped snack
WW, Weight Watchers
C NOVA 4
Milk Bottles
Tesco
NOVA 4
Roadted & salted fava beans
WEIGHT WATCHERS
A NOVA 3
Dairy Fudge
Tesco
E NOVA 4
Cheese Thins
Tesco
NOVA 4