Barcode: 3273230394271
Araignée de boeuf
by Bigard
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
french meat
french beef
nutriscore
nutriscore grade d
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 223.0 kcal |
| Fat | 16.0 g |
| of which saturated | 4.5 g |
| Carbohydrates | 2.7 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 17.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Araignée de bœuf origine France 75%, huiles végétales en proportion variable (colza et sal), eau, texturant : amidon modifié de pomme de terre, fleur de sel de Guérande 0,5%, poivre vert 0,2%, poivre noir 0,15%, vinaigre d'alcool, extrait de poivre, arôme naturel. Traces éventuelles de moutarde.
Additives
e14xx
Related Products in Meats And Their Products
Chicken Franks
Southern Home
D NOVA 4
Smoked Ham
Southern Home
D NOVA 4
Cooked Ham
Southern Home
D NOVA 4
Jumbo Beef Franks Hot Dogs
Southern Home
E NOVA 4
Bun size franks
Southern Home
E NOVA 4
Smoked turkey breast and white turkey slices
Southern Home
D NOVA 4
Roasted turkey breast
Southern Home
D NOVA 4
Chicken franks hot dogs
D NOVA 4
Jumbo hot dogs franks
Southern Home
E NOVA 4
Ham, honey
Southern Home
D NOVA 4
Bun Size Beef Franks
Southern Home
E NOVA 4
Bun size franks
E NOVA 4