Barcode: 5400265014845
Ballotin chocolat hamlet
by Hamlet
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
made in belgium
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 526.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 16.0 g |
| Carbohydrates | 56.0 g |
| of which sugars | 54.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.2 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sucre, lait entier en poudre, pâte de cacao, beurre de cacao, holsett huile butynque (lait), sucre du lait, dextrose, alcool, extrait de café 0,04%, émulsifiant lécithine de soja, stabilisant: E420ii, arômes: caramel, framboise, orange et vanille, Cacao: 50% min. (dans le chocolat), Cara: 28% min (dans le chocolat au lait), Cacao: 23% min. (dans le chocolat blanc). Peut contenir des traces d'autres fruits à coque.
Allergens
milk
orange
Additives
e322
e322i
e420
e420ii
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Snacks
Sweet apples with gummy rings
C NOVA 4
Reichel, Pro2 Snax, Baby Carrots With Sriracha Jack Cheese
Reichel Foods Inc.
C NOVA 4
Peppermint Natural Chewing Gum
Verve Inc., Glee Gum
D NOVA 4
Thick Style Totopos
El Milagro
C NOVA 3
Sliced Apples With Mild Cheddar Cheese, Dried Cranberries & Cashews
Pro 2 Snax
C NOVA 4
Bubblegum Natural Chewing Gum
Glee Gum
NOVA 4
Sweet Gala Apples With Mild Cheddar Cheese & Pretzels
Pro 2 Snax
C NOVA 4
Baby Carrot With White Cheddar Cheese & Almonds
Pro2snax
C NOVA 4
Sliced apples, chocolate caramels & pretzels
C NOVA 4
Cinnamon Natural Chewing Gum
Glee Gum
D NOVA 4
Tangerine Natural Chewing Gum
Glee Gum
D NOVA 4
Sliced apples, turkey sausage bites, white cheddar cheese, & dried cranberries
C NOVA 4