Barcode: 0854208004809
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 464.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 10.7 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 21.4 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 10.7 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Caramel corn (caramel mix caramel corn mix (corn syrup solids, brown sugar, molasses, soy lecithin & cream of tartar), sugar, water, dark brown sugar (brown sugar, cane caramel color), unsalted butter (cream, natural flavor), vanilla (alcohol, vanilla bean extract), molasses (unsulphured molasses)]), popcorn, coconut oil (refined coconut oil), sea salt, dry roasted peanuts (peanuts, seasoning [salt, modified corn starch, torula yeast, paprika & other spices, hydrolyzed soy protein, natural flavor, onion, and garlic powder]), kettle corn.
Allergens
milk
peanuts
Additives
e150c
e336
e336i
Related Products in Snacks
Handmade truffles
E NOVA 4
Sweet shop usa, fudge love truffles, double chocolate
Sweet Shop Usa, Sweet Shop Candies Inc.
E NOVA 4
Oreos, chocolate covered
E NOVA 4
Assorted truffles
E NOVA 4
Handmade truffles
E NOVA 4
Handmade chocolates, assorted truffles
E NOVA 4
Caramels
Sweet Shop Candies Inc.
E NOVA 4
Sweet shop usa, pecan brag jr's
Sweet Shop Usa, Sweet Shop Candies Inc.
E NOVA 4
Sandwich cookies
E NOVA 4
Handmade truffles
E NOVA 4
Sweet Salt Usa, Dark Chocolate Sea Salt Caramels
Sweet Shop Candies Inc.
E NOVA 4
Sweet shop usa, handmade dark chocolates, caramels
Sweet Shop Usa, Sweet Shop Candies Inc.
E NOVA 4