Barcode: 2000000111197
Balocco Cruschelle
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
free range
free range chicken
Categories
Available in
italy
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 432.0 kcal |
| Fat | 14.0 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 63.0 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 8.8 g |
| Proteins | 9.2 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Farina di frumento integrale 73%, zucchero, olio di girasole, zucchero di canna 4%, latte intero fresco pastorizzato 2,7%, uova fresche*, agenti lievitanti (carbonato acido di ammonio - carbonato acido di sodio), estratto di malto d'orzo, sale, aromi, * da galline allevate a terra
Additives
e500
e500ii
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Toaster pastries
E NOVA 4
Dipped & Chewy Granola Bars
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, brownie mix, chewy fudge
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, tortilla chips, ranch
Food Lion, Food Town Stores Inc.
D NOVA 4
Double creme chocolate sandwich cookies with creme filled centers
Food Lion
E NOVA 4
Tortilla chips
Food Lion
D NOVA 4
Food lion, pitted prunes
C NOVA 1
Pork rinds
Food lion
NOVA 4
Food lion, woven wheats, reduced fat woven snack crackers
Food Lion, Food Town Stores Inc.
C NOVA 3
Food lion, coconut caramel cookies
Food Lion
E NOVA 4
Food lion, white striped shortbread cookies, chocolate
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Fruit & Grain Cereal Bars
C NOVA 4