Barcode: 9300633930004
Balsamic dressing
by Woolworths
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
australian made
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 67.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 16.1 g |
| of which sugars | 15.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.0 g |
| Salt | 1,995.0 g |
Ingredients
Water, Sugar, Balsamic Vinegar (10%) (Wine Vinegar, Grape Must), Vinegar, Salt, Lemon Juice Concentrate, Natural Colour (Caramel I), Capsicum, Garlic, Vegetable Gum (Xanthan Gum), Parsley.
Additives
e415
Related Products in Condiments
Brown gravy mix, brown
NOVA 4
Mild taco seasoning mix, mild taco
E NOVA 4
Turkey gravy mix, turkey
NOVA 4
Original sloppy joe seasoning mix, original sloppy joe
E NOVA 4
Beef gravy, beef
NOVA 4
Homestyle chicken gravy, homestyle chicken
NOVA 4
Chicken gravy mix seasoned with onions and spices, chicken
NOVA 4
Chicken gravy seasoned with sage and black pepper, chicken with sage and black pepper
NOVA 4
Premium Italian Sausage Pasta Sauce
Tops
A NOVA 3
Turkey gravy, turkey
NOVA 4
Chili seasoning mix, chili
D NOVA 4
Pork gravy mix, pork
NOVA 4