Barcode: 0688267047442
Balsamic Fig Vinaigrette
by Simply Enjoy
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 267.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 23.3 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Water, vinegar (red wine, balsamic), canola or soybean oil, brown sugar, figs, honey, sea salt, orange juice concentrate, extra virgin olive oil, garlic, lemon juice concentrate, spice, natural flavor, xanthan gum, onion, natural vitamin e (added to protect flavor).
Additives
e415
Related Products in Condiments
Brown Gravy Mix
Tony Chachere's Creole Foods Of Opelousas Inc.
NOVA 4
More spice creole seasoning, more spice
E NOVA 3
Tony chacheres mix fish fry seasoned
Tony Chachere's
E NOVA 3
Chili Garlic Sauce
Lee Kum Kee
E NOVA 4
Salt free creole seasoning
Tony Chachere's
A NOVA 4
Seasoning creole
E NOVA 3
Creole Gumbo File
Tony Chachere's
A
Bold creole seasoning with an extra kick, bold
Tony Chachere's Creole Foods Of Opelousas Inc.
E NOVA 3
Exclusivo wild porcini sauce
C NOVA 3
Tony chachere's, crispy creole fish fry mix
Tony Chachere's
E NOVA 3
Bold Creole Seasoning
Tony Chachere's
E NOVA 3
Sauce huitre
Lee Kum Kee
E NOVA 4