Barcode: 0795400927339
balsamic ginger dressing
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no artificial sweeteners
vegan
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.3 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 13.3 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Water, expeller pressed sunflower oil, red wine vinegar (natural occurring sulfites), cane sugar, balsamic vinegar (grape must, red wine vinegar, natural occurring sulfites), kosher salt, fresh ginger, spices, garlic powder, xanthan gum.
Additives
e415
Related Products in Condiments
All purpose sauce
D NOVA 4
Creole italian salad dressing and marinade, creole italian
E NOVA 4
Tomato & mascarpone pasta sauce
Marks & Spencer
C NOVA 3
Donkey Sauce
Guy Fieri's Flavortown
E NOVA 4
Hearty original chunky-style marinara sauce, chunky-style
C NOVA 3
Caesar Dressing
D NOVA 4
Chunky heartsmart marinara sauce
B NOVA 3
Zax Sauce
Zaxby’s
E NOVA 4
Pasta sauce heart smart roast garlic
B NOVA 3
Flavortown Secret Sauce
Guy Fieri's
E NOVA 4
1906 Tamato Ketchup
1906
D NOVA 4
Sal's red gravy pasta sauce
C NOVA 3