Barcode: 5030343835002
Balsamic sun dried tomatoes
by Belazu
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 155.0 kcal |
| Fat | 14.4 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 5.2 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 2.7 g |
Ingredients
Rehydrated Mediterranean Sun-Dried Tomatoes (36%), Vegetable Oils (Sunflower Oil and Rapeseed Oil in Varying Proportions), Tomato Paste, Onions, Balsamic Vinegar of Modena (7%) (Wine Vinegar, Cooked Grape Must) (SULPHITES), Garlic Puree, Sweet Paprika, Cumin, Black Pepper, Grape Vinegar.
Allergens
sulphur dioxide and sulphites
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Edamame
Edeka
B NOVA 4
Pinsa
EDEKA,EDEKA Herzstücke
C NOVA 3
Knusper Müsli Schoko
EDEKA Bio
D
Kessel Chips - Salt & Vinegar
EDEKA Herzstücke
E NOVA 4
Rosen Brötchen
EDEKA
C NOVA 3
My Veggie Aubergine-Pflanzlicher Brotaufstrich
Edeka Bio
D NOVA 3
Rice Waffeln Salz Caramel
Edeka, Edeka Herzstücke
E NOVA 4
Eiweißbrot
Edeka
A NOVA 3
Triple Crispies
Edeka,Edeka Herzstücke
E NOVA 4
Studentenfutter
Edeka
D NOVA 1
Müsli
Edeka Bio
C NOVA 3
Edeka No Milk 3,5%
Edeka My Veggie
A NOVA 4