Barcode: 00687423
Balti
by M&S
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 116.0 kcal |
| Fat | 8.3 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 7.1 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.7 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Tomato Purée, Onions, Tomatoes (17%) • Red Peppers (8%) • Rapeseed Oil • Tomato juice • Cornflour • Ginger Purée • Garlic Purée • Ground Coriander • Coriander Leaf • Sugar • Salt • Ground Paprika • Concentrated Lemon Juice • Ground Fennel Seeds • Chilli Powder • Fennel in Seeds • Coriander Seeds • Ground Black Pepper • Acidity Regulator: Citric Acid • Ground Ground Cassia • Ground Cloves • Colour: Paprika Extract • Ground Ginger.
Additives
e160c
e330
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Condiments
Blue cheese dressing, blue cheese
E NOVA 4
Yellow Mustard
E NOVA 3
Yellow mustard, yellow
E NOVA 3
Lite ranch dressing, lite ranch
E NOVA 4
Mustard
E NOVA 3
Dijon mustard, dijon
E NOVA 3
Italian dressing
D NOVA 4
Buttermilk ranch dressing, buttermilk ranch
E NOVA 4
Yellow Mustard
E NOVA 3
Crispy french fried onions
C NOVA 3
Freedom's choice ranch dressing
E NOVA 4
Thousand island dressing, thousand island
E NOVA 4