Balti Mix
by Laila
Labels
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 542.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 48.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 12.0 g |
| Proteins | 14.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Chickpea Flour, Split Chickpeas (15%), Green Peas (10%), Wheat Flour, Peanuts (7%), Lentils (3%), Puffed Rice (3%), Seasoning [Salt, Sugar, Flavour Enhancer: Monosodium Glutamate; Onion Powder. Garlic Powder, Paprika Powder, Ajwair Powder, Mango Powder, Colour: Paprika Extract, Cumin Seed Powder, Turmeric, Pipali Pepper Powder (Long Pepper), Coriander Powder, Acidity Regulator: Citric Acid], Refined Vegetable Oil (Palm), Salt, Colours: Brilliant Blue FCF, Tartrazine*. *May have an adverse effect on activity and attention in children. Allergy Advice: For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in bold. May also contain milk, mustard, sesame and sulphites.
Additives
Related Products in Snacks
Chocolat lait fourre praliné aux éclats de nougatine caramélisées
Auchan
Bâtonnets gourmands chocolat au lait
Auchan
Sunny mix
Rik&Rok,Auchan
Coleslaw - Salade de choux blancs, carottes et oignons, sauce rémoulade
Auchan
40 Biscuits fins - chocolat belge
Auchan
Cuillers spécial dessert
Auchan, Auchan Production, Groupe Auchan
Barres Chocolat
Auchan
Crousty Abricot
Auchan
Profiterolescrème glacée vanillesauce chocolat
Auchan
Biscuits petit Déj'
Auchan, Pouce
Mmm ! - 8 douceurs croustillantes aux noisettes
Auchan
Flan pâtissier
Auchan