Barcode: 5011308000338
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 277.0 kcal |
| Fat | 22.7 g |
| of which saturated | 1.6 g |
| Carbohydrates | 10.5 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 4.7 g |
Ingredients
water, rapeseed oil (20%), ground spices (16%) [cumin (3,5%), paprika (3,5%), turmeric, coriander, spices, fennel, maize flour, salt, acids (acetic acid, citric acid), tamarind, cracked black pepper, garlic powder (0,5%), cracked coriander seed, dried crushed red chilli, black kalonji seed, dried coriander leaf.
Additives
e260
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Peters Paprika Trio
Allos
C NOVA 4
Gebackenes Crunchy Schoko
Allos
C NOVA 4
Roggen Crunchy Nuss
Allos
B NOVA 4
Hof-Gemüse Tomate Lauch
Allos
C NOVA 4
Marmellata ai frutti di bosco
Allos
C NOVA 4
Brotaufstrich Curry-Zucchini bio
Allos
C NOVA 4
Vegan chicken samba
Allos
C NOVA 4
Der Klassiker Guten Morgen Müsli
Allos
A NOVA 3
Ohne Muhhh Cuisine
Allos
B NOVA 4
Ungesüßtes Crunchy Pur
Allos
B NOVA 4
Gebackenes Crunchy Beere
Allos
A NOVA 4
Rote Bete Meerrettich Aufstrich
Allos
C NOVA 3