Barcode: 5056617600015
Baltic Cooking Sauce
by Kohinoor
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 84.0 kcal |
| Fat | 5.5 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 6.3 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Onion (34%), Water, Tomato Puree (9.9%), Tomato (9.9% Refined Sunflower Oil, Green Pepper (4%), Coriander Leaves, Ginger (2.1%) Garlic, Coriander Powder, Salt, Cumin Powder, Garam Masala (0.5%) Modified Tapioca Starch, Red Chilli Powder, Lemon Powder, Fenugreek Leaf Powder, Turmeric Powder, Nutmeg Powder, Fennel Powder & Paprika Oleoresin.
Additives
e160c
Related Products in Curry Cooking Sauce
Sauce Ail Noir
C NOVA 4
Brut cannelle
Bacanha
D NOVA 4
Sirop de menthe
Bacanha
NOVA 3
Brut Gingembre
Bacanha
NOVA 4
Brut framboise
Bacanha
NOVA 4
Sans foi ni gras
Les Différents Pots
D NOVA 3
Coco de Paimpol châtaigne et noisette quatre épices
Les Différents
C NOVA 3
Sirop Brut de Caramel
Bacanha
NOVA 4
Crème de citron
les différents
E NOVA 4
Brut Grenadine
Bacanha
D NOVA 4