Barcode: 00672658
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 529.0 kcal |
| Fat | 28.2 g |
| of which saturated | 5.3 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 24.7 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Proteins | 10.6 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
CORN FLOUR, SUGAR, PEANUT BUTTER (PEANUTS), CANOLA OIL, CORNSTARCH, HAZELNUTS, PARTIALLY DEFATTED PEANUT FLOUR, COCOA POWDER, HIGH-OLEIC SUNFLOWER OIL, SALT, SOY LECITHIN (EMULSIFIER), SUNFLOWER LECITHIN (EMULSIFIER), CALCIUM CARBONATE, POWDERED CELLULOSE, TAHINI (SESAME SEEDS), NATURAL FLAVOR, ROSEMARY EXTRACT (TO PRESERVE)
Allergens
peanuts
sesame seeds
Additives
e322
e322i
e392
e460
e460ii
Recipes with Similar Ingredients
Related Products
Organic savory mexican style black beans with corn & peppers
Seeds Of Change
A NOVA 4
Super Grains Tuscan Herbs
Seeds of Change
Organic Brown Jasmine Rice With Cilantro & A Hint of Lime
Seeds of Change
Organic beans hearty 3 bean chili with spiced corn & peppers, hearty 3 bean chili with spiced corn & peppers
Seeds Of Change
B NOVA 4
Super Grains Indian Style
Seeds of Change
NOVA 4
Organic beans vegetarian baked beans
A NOVA 3
Super Grains Smoky Southwest
Seeds of Change
NOVA 4
Organic Quinoa and Brown Rice
Seeds of Change
B NOVA 3
Organic Brown & Wild Rice with Tomato & Roasted Garlic
Seeds of Change
Organic Quinoa & Brown Rice with Sea Salt
Seeds of Change