Barcode: 8600043003307
Bambi lane BISCUITS
by Bambi
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
austria, france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 430.0 kcal |
| Fat | 12.0 g |
| of which saturated | 5.7 g |
| Carbohydrates | 68.0 g |
| of which sugars | 21.0 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 11.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
_Weizenmehl_ 55%, Zucker, _Butter_ 6,3%, _Sojamehl_, pflanzliches Fett (Palm), Honig 2,7%, Dextrose, _Süßmolkenpulver_, _Magermilchpulver_, Backtriebmittel (Ammoniumcarbonate, Natriumcarbonate), jodiertes Speisesalz, Emulgator: Lecithine (_Soja_), Vitamine (Vitamin C, Niacin, Vitamin B6, Thiamin), Antioxidationsmittel: _Kaliummetabisulfit_, Aroma.
Allergens
soybeans
Additives
e224
e322
e500
e503
e503i
Related Products in Snacks
Vanilla creme-filled sugar wafers, vanilla
E NOVA 4
Homekist, Cookies Iced Oatmeal
Vista Bakery Inc.
E NOVA 4
Vista, Duplex Cremes
Vista Bakery Inc.
E NOVA 4
Strawberry creme-filled sugar wafers, strawberry
E NOVA 4
Tatse the difference white chocolate with Madagascan vanilla
Sainsbury’s
E NOVA 4
Racine danish kringles, kringle, raspberry
Racine Danish Kringles
D NOVA 4
Soft eating liquorice
Betta Food Australia Pty Ltd
E NOVA 4
Vista, Peanuts Butter Cremes
Vista Bakery Inc.
E NOVA 4
Homekist, chocolate chips
E NOVA 4
Chocolate sugar wafers, chocolate
E NOVA 4
Homekist, Cookies
Vista Bakery Inc.
E NOVA 4
dark chocolate covered mini pretzels
Trader Joe's
E NOVA 4