Barcode: 0061954004452
Black Soy Drink
by Vitasoy
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 56.0 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 8.0 g |
| of which sugars | 7.6 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Soymilk (Water, Non—GeneticaIly Engineered Black _Soybeans_ and _Soybeans_), Sugar, Maltodextrin, _Soybean_ Oil, _Soy_ Protein Isolate, Black _Sesame_ Powder, Salt, Dipotassium Phosphate, Modified _Soy_ Lecithin, Mono and Diglycerides, Sodium Alginate, Guar Gum, Canageenan.
Allergens
sesame seeds
soybeans
Additives
e322
e322i
e340
e340ii
e401
e412
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fire Roasted Diced Tomatoes
Happy Harvest
B NOVA 3
cheddar filled pretzel bites
Appetitos,Aldi
D NOVA 4
Basil, garlic & oregano diced tomatoes
Aldi
A NOVA 3
Peach Slices
C NOVA 4
Tomato Paste
Happy Harvest,Aldi
A NOVA 1
Long grain & wild rice mix garlic and herb
Earthly Grains (Aldi)
D NOVA 4
Season's Choice Plain Riced Cauliflower
Season's Choice
A NOVA 1
French Fried Onions
Aldi
E NOVA 4
All-Vegetable Shortening
Carlini
C NOVA 4
Olive oil
Aldi, Simply Nature
B NOVA 2
Organic Caesar Croutons
Simply Nature
E NOVA 4
Pizza Dough
Mama Cozzi's
NOVA 4