Barcode: 4061461042394
Black & White bits
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 443.0 kcal |
| Fat | 16.0 g |
| of which saturated | 7.7 g |
| Carbohydrates | 64.0 g |
| of which sugars | 29.0 g |
| Fiber | 6.8 g |
| Proteins | 7.3 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Zucker, Weizenvollkornmehl 27 %, Weizenmehl 17 %, Palmöl, fettarmes Kakaopulver 10 %, Maltodextrine, Maisgrieẞ, Magermilchpulver, Speisesalz, natürliches Aroma, Emulgator: Lecithine. Kann Spuren von Dinkel, Hafer, Roggen, Gerste, Erdnüssen, Soja, Mandeln, Haselnüssen, Walnüssen, Cashewnüssen, Paranüssen, Pecannüssen, Macadamianüssen und Sesamsamen enthalten.
Allergens
gluten
milk
sesame seeds
Additives
e322
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fiber powder, psyllium husk
Sunmark
D NOVA 4
Spicy miso chicken tokyo style ramen box
Ling Ling
NOVA 4
Fettuccine N°15
Rummo Lenta Lavorazione
A NOVA 1
chunky country vegetable soup
M&S
B
Pilau rice
Marks & Spencer
C NOVA 3
British strawberries
M&S Food
NOVA 1
Thick Spaghetti N°5
Rummo Lenta Lavorazione
A NOVA 1
Fusillotti No 155
Rummo
NOVA 1
Angel Hair N°1
Rummo Lenta Lavorazione
A NOVA 1
Linguine N°13
Rummo Lenta Lavorazione
NOVA 1
Thin Spaghetti N°2
Rummo Lenta Lavorazione
A NOVA 1
Farine de coco
Bulk Powders
C NOVA 1