Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 216.0 kcal |
| Fat | 12.9 g |
| of which saturated | 4.5 g |
| Carbohydrates | 15.7 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 8.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Black Pudding (50%) [Water, Beef Fat (19%), 𝐎𝐚𝐭𝐦𝐞𝐚𝐥 (18%), Onion, Beef Rind, Bacon Trim With Added Water (4.5%) (Pork, Water, Salt, Dextrose, Sea Salt, Sugar, Antioxidant: Sodium Ascorbate; Preservatives: Potassium Nitrate, Sodium Nitrite), Dried Beef Blood (4%), 𝐖𝐡𝐞𝐚𝐭 𝐅𝐥𝐨𝐮𝐫 (𝐖𝐡𝐞𝐚𝐭 𝐅𝐥𝐨𝐮𝐫, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin), Beef (2.5%), Salt, Flavourings, Dried Onion, Dried Thyme]. White Pudding (50%) [Water, 𝐎𝐚𝐭𝐦𝐞𝐚𝐥 (17%), Pork (14%), Bacon Trim With Added Water (13%) (Pork, Water, Salt, Dextrose, Sea Salt, Sugar, Antioxidant: Sodium Ascorbate; Preservatives: Potassium Nitrate, Sodium Nitrite), Onion (11%), 𝐖𝐡𝐞𝐚𝐭 𝐅𝐥𝐨𝐮𝐫 (𝐖𝐡𝐞𝐚𝐭 𝐅𝐥𝐨𝐮𝐫, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin), Pork Fat (4.5%), Flavourings, Dried Onion, Spices, Dextrose, Salt, Dried Thyme].
Additives
Related Products in Meats And Their Products
Knabbel bacon
Albert Heijn
Hutspot rookworst AH
Albert Heijn
Cordon Bleu Spinazie
Albert Heijn
Rundvleessalade
AH
Knabbelspek
Albert Heijn
Gegrilde kip
Albert Heijn
Spekreepjes Gerookt
AH
Cervelatwurst Hol
Albert Heijn
Magere spekblokjes
AH
Achterham
Albert Heijn
Knakworst
Albert Heijn
Gekookte gelderse rookworst
Albert Heijn