Barcode: 0041345105128
Blackberries In Light Syrup
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 79.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 18.6 g |
| of which sugars | 13.6 g |
| Fiber | 4.3 g |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Blackberries, water and cane sugar.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
No salt added tomato sauce
A NOVA 4
Fire roasted diced tomatoes in tomato juice with sea salt, garlic & onion
C NOVA 4
Tomato paste
B NOVA 1
No salt added diced tomatoes in tomato juice
A NOVA 1
Diced tomatoes with basil, garlic and oregano
A NOVA 3
Fancy tomato puree
A NOVA 1
Blueberry preserves
D NOVA 4
Fire roasted diced tomatoes in tomato juice with garlic
B NOVA 3
Raspberry preserves
D NOVA 4
Pear slices in 100% pear juice from concentrate
A NOVA 1
Concord grape jelly
D NOVA 4
Strawberry preserves
D NOVA 4