Barcode: 5053826480889
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 171.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 41.0 g |
| of which sugars | 40.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, Blackberries, Water, Elderberry Juice Concentrate (5%), Gelling Agent: Pectin; Acidity Regulator: Citric Acid. 100g Prepared with 34g of Blackberries per 100g. Total sugar content: 42g per 100g.
Additives
e330
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Lasagna
Founders & Farmers
A NOVA 1
Brioche Hotdog Buns
Cal & Gary's
D NOVA 4
Long Grain White Rice
Founders & Farmers
B NOVA 1
Diced Tomatoes
Founders & Farmers
A NOVA 3
Sliced Brioche
Cal & Gary's
D NOVA 4
Tomato Sauce
Founders & Farmers
B NOVA 3
Corabella organic chickpea fusilli pasta
A NOVA 1
Tricolor Four Cheese Tortellini
Corabella
D NOVA 4
Hot Dog Buns
Founders & Farmers
C NOVA 4
Italian Tomato Sauce
Founders & Farmers
C NOVA 4
organic green pea penne pasta
A NOVA 1
Hamburger Buns
Founders & Farmers
C NOVA 4