Barcode: 00818971
Blackcurrant conserve
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
fairtrade international
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 243.0 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 58.3 g |
| of which sugars | 56.8 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sucre · Cassis · Correcteur d'acidité : E331, Acide citrique · Gélifiant : Pectines. Préparé avec 45 grammes de fruits pour 100 grammes. Teneur totale en sucre : 62 grammes pour 100 grammes.
Additives
e330
e331
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Linguine n°= 10
Aurora, Poiatti
A NOVA 1
Spaghetti
Aurora, Poiatti
A NOVA 1
P. poiatti Rigatoni 500G
Poiatti
A NOVA 1
Conchiglie rigate n.36
Aurora, Poiatti
A
Sedani Grandi n.48
Poiatti
A NOVA 1
Linguine n.10
Poiatti
A
Pasta Farfallette n.82
Poiatti
A NOVA 1
Pasta Gnocchi Sardi N 34 KG 1, Sacchetto
Poiatti
A NOVA 1
Pasta n66 KG1
Poiatti
A
Spaghetti n. 3
Poiatti
A
Mezze penne
Aurora, Poiatti
A NOVA 1
Spaghetti
Poiatti
A NOVA 1