Barcode: 5000193940966
Blackcurrant cordial
by Schweppes
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 14.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 3.1 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Water, Sugar, Citric Acid, Colours (Caramel E150d, Anthocyanins), Acidity Regulator (Sodium Citrate), Flavourings, Preservatives (Sodium Benzoate, Potassium Sorbate), Sweeteners (Aspartame, Sodium Saccharin)
Additives
e150d
e163
e202
e211
e330
e331
e951
e954
Related Products in Cordial
Morning Fresh
Golden Circle, Cussons
B NOVA 4
Raspeberry flavoured cordial
Bickford’s
C NOVA 4
COTT CORD COOLA
Cottee's
B NOVA 4
diet right lime cordial
Diet Rite
NOVA 4
COTT CORD APL&RASP Z/SUG 1L
Cottee's
A NOVA 4
Cottee’s zero sugar raspberry flavoured cordial
Cottee's
A NOVA 4
Zero sugar lime cordial
Cottee's
A NOVA 4
Bickford's Lemon Barley Cordial
Bickford's
C NOVA 4
apple raspberry cordial
Pips
NOVA 4
Apple Raspberry Cordial 1L
NOVA 4
Solo Zero Sugar Syrup
Solo
A NOVA 4
Lemon Lime & Bitters Cordial
Bickford's
NOVA 4